Committee

General Chair

Nikolaus Correll (University of Colorado at Boulder)

General Co-Chair

Mac Schwager (Stanford University)

Technical Program Co-Chairs

Marco Dorigo (Université Libre de Bruxelles)
Vijay Kumar
(University of Pennsylvania)
Fumitoshi Matsuno (Kyoto University)
Katia Sycara (Carnegie Mellon University)

Publication Chair

Michael Otte (University of Maryland)

Publicity Chair

Ted Pavlic (Arizona State University)

Industry Chair

Christoffer Heckman (University of Colorado)

Award Chair

Dylan Shell (Texas A&M University)

Advisory Committee

Hajime Asama (University of Tokyo)
Marcelo H. Ang (National University of Singapore)
Tamio Arai (University of Tokyo)
Raja Chatila (UPMC)
Gregory S Chirikjian (Johns Hopkins University)
Young-Jo Cho (ETRI)
Nak Young Chong (JAIST)
Nikolaus Correll (University of Colorado Boulder)
Rüdiger Dillmann (KIT)
Toshio Fukuda (Nagoya University)
Maria Gini (University of Minnesota)
Roderich Gross (University of Sheffield)
M Ani Hsieh (University of Pennsylvania)
Alcherio Martinoli (EPFL)
Francesco Mondada (EPFL)
Lynne E Parker (University of Tennessee)

Program Committee

William Agassounon (Textron Defense Systems Inc.)
Antonio Aguiar (University of Porto)
Michael Allwright (Université Libre de Bruxelles)
Javier Alonso-Mora (Delft University of Technology)
Francesco Amigoni (Politecnico di Milano)
Marcelo Ang (National University of Singapore)
Adrian Arfire (École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL))
Filippo Arrichicielo (Universita degli Studi di Cassino)
Shun-ichi Azuma (University of Kyoto)
Nicola Basilico (Università degli Studi di Milano)
Jacob Beal (Raytheon BBN Technologies)
Aaron Becker (University of Houston)
Kostas Bekris (Rutgers University)
Spring Berman (Arizona State University)
Subhrajit Bhattacharya (Lehigh University)
Mauro Birattari (Université Libre de Bruxelles)
Nicolas Bredeche (Université Pierre et Marie Curie)
Andreas Breitenmoser (University of Southern California)
Wolfram Burgard (University of Freiburg)
Zack Butler (Rochester Institute of Technology)
Stefano Carpin (University of California Merced)
Luiz Chaimowicz (Universidade Federal de Minas Gerais)
Han-Lim Choi (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
Timothy Chung (DARPA)
Jorge Cortes (University of California San Diego)
Philip Dames (Temple University)
Karthik Dantu (SUNY Buffalo)
Prithviraj Dasgupta (University of Nebraska)
Xavier Défago (Tokyo Institute of Technology)
Gianni Di Caro (Carnegie Mellon University Qatar)
Ruediger Dillmann (Karlsruhe Institute of Technology)
Dimos Dimarogonas (KTH Royal Institute of Technology)
Clare Dixon (University of Liverpool)
Marco Dorigo (Université Libre de Bruxelles)
Ayan Dutta (University of North Florida)
Alessandro Farinelli (University of Verona)
Eliseo Ferrante (Katolieke Universiteit Leuven)
Robert Fitch (University of Technology Sydney)
Eric Frew (University of Colorado)
Matthew Fricke (University of New Mexico)
Rui Fukui (University of Tokyo)
Melvin Gauci (Harvard University)
Veysel Gazi (Istanbul Kemerburgaz University)
Kati Genter (University of Texas at Austin)
Stephanie Gil (Massachusetts Institute of Technology)
Maria Gini (University of Minnesota)
Roderich Gross (The University of Sheffield)
Heiko Hamann (University of Paderborn)
Sabine Hauert (University of Bristol)
Andrew Hill (University of Sydney)
Geoff Hollinger (Oregon State Univ.)
Satoshi Hoshino (Utsunomiya University)
Jonathan How (Massachusetts Institute of Technology)
Hiroyuki Iizuka (Hokkaido University)
Yoshiaki Katada (Setsunan University)
Takashi Kawakami (Hokkaido University of Science)
John Klingner (University of Colorado)
Erik Komendera (NASA Langley Research Center)
Daisuke Kurabayashi (Tokyo Institute of Technology)
Konstantinos Kyriakopoulos (National Technical University of Athens)
Yang Li (University of Colorado)
Ali Marjovi (École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL))
Lino Marques (University of Coimbra, Portugal)
Alcherio Martinoli (École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL))
Nathan Michael (Carnegie Mellon University)
Alan Millard (University of York)
Dejan Milutinovic (University of California Santa Cruz)
Melanie Moses (The University of New Mexico)
Alejandro Mosteo (Centro Universitario de la Defensa de Zaragoza)
Masaaki Nagahara (The Univ. of Kitakyushu)
Nils Napp (University at Buffalo)
Daniele Nardi (Sapienza University)
Giuseppe Notarstefano (University of Lecce)
Kazuhiro Ohkura (Hiroshima University)
Derek Paley (University of Maryland)
Marco Pavone (Stanford University)
Kirstin Petersen (Cornell University)
Luciano Pimenta (Universidade Federal de Minas Gerais)
Carlo Pinciroli (Worcester Polytechnic Institute)
Benoit Piranda (FEMTO-ST CNRS)
Amanda Prorok (Cambridge University, UK)
Andreagiovanni Reina (The University of Sheffield)
Ioannis Rekleitis (University of South Carolina)
Paolo Remagnino (University of Kingstone)
Alessandro Renzaglia (INRIA)
Kay Römer (Technical University of Graz)
Mike Rubenstein (Northwestern University)
Lorenzo Sabattini (University of Modena and Reggio Emilia)
Brian Sadler (Army Research Laboratory, USA)
Kazunori Sakurama (Tottori University)
Thomas Schmickl (University of Graz)
Dylan Shell (Texas A&M)
Wei-Min Shen (University of Southern California)
Stephen Smith (University of Waterloo)
Donald Sofge (Naval Research Laboratory)
Paolo Stegagno (University of Rhode Island)
Ken Sugawara (Tohuku Gakuin University)
Herbert Tanner (University of Delaware)
Danilo Tardioli (Centro Universitario de la Defensa de Zaragoza, Spain)
Guy Theraulaz (Université Paul Sabatier and CNRS)
Jon Timmis (The University of York)
Vito Trianni (ISTC CNR)
Sebastian Trimpe (MPG Tuebingen)
Elio Tuci (Middlesex University)
Kazuki Umemoto (Kanagawa University)
Richard Vaughan (Simon Fraser University)
Rodrigo Ventura (Instituto Superior Técnico)
Violet Mwaffo (University of Colorado)
Richard Voyles (Purdue University)
Justin Werfel (Harvard University)
Masahito Yamamoto (Hokkaido University)
Jingjin Yu (Rutgers Univ.)